ks. Augustyn Kolberg (wicerektor Seminarium w Braniewie)

ur. 31 stycznia 1835 r. w Tolkmicku

zm. 6 lutego 1909 r. w Fromborku

W czasie objawień miał 42 lata.

Zdjęcie portretowe ks. Augustyna Kolberga, który w 1877 roku był wicerektorem Seminarium Duchownego w Braniewie i osobiście przesłuchiwał w Gietrzwałdzie wizjonerki.

Notatka na Wikipedii

W czasie objawień w Gietrzwałdzie

Pod koniec sierpnia 1877 r. musiał przerwać swój urlop wakacyjny, który spędzał w Klebarku pod Olsztynem, ponieważ został wysłany przez biskupa Krementza do Gietrzwałdu aby przyjrzeć się sprawie objawień i przekazać następnie biskupowi swoje spostrzeżenia.

Przebywał tam na pewno od popołudnia 21 sierpnia do 23 sierpnia. Po pięciu objawieniach, podczas których osobiście przekazywał Justynie i Barbarze pytania do Matki Bożej, obserwował ich zachowanie podczas objawień, a później w obecności świadków protokółował zeznania wizjonerek, napisał raport do biskupa Krementza. W swoim raporcie stwierdził: "Po wszystkich obserwacjach muszę przyznać, że mimo że podszedłem do tej sprawy z dużą dozą nieufności, to nieufność ustąpiła zaufaniu, że sprawa ta może przyczynić się do chwały Bożej i zbawienia dusz".

Wybrane szczegóły życiorysu

Urodził się w 1835 roku Tolkmicku. W 1854 roku ukończył gimnazjum w Braniewie, a następnie Seminarium Duchowne, również w Braniewie. W 1858 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Geritza. Był wikariuszem w Bartągu i Świętej Lipce. W latach 1867–1869 studiował w Rzymie, dzięki stypendium z fundacji im. Jana Preucka, gdzie uzyskał doktorat z prawa kanonicznego.

Był subregensem (wicerektorem) Seminarium Duchownego w Braniewie i bibliotekarzem w seminarium.

Od 1899 roku był dziekanem katedralnym we Fromborku i wikariuszem generalnym diecezji warmińskiej.

Zmarł w lutym 1909 roku we Fromborku.